Kašel, rýma, pocit suchosti sliznic, bolest hlavy, zvýšená teplota či horečka a zimnice jsou projevy nachlazení či chřipky. Trpíte-li některými z nich, myslete na své okolí a po dobu probíhajícího onemocnění se izolujte.
Jak si v domácích podmínkách poradit při teplotě, bolesti při viróze?
Dbejte na klidový režim, dostatek tekutin (voda, lipový či heřmánkový čaj) a pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály (ovoce, zelenina, ořechy atd...).
Trápí-li vás bolesti hlavy, zad, svalů či zaznamenáte-li teplotu nad 38,5°C, tedy horečku, je vhodné podat léčiva označovaná jako analgetika.
Při horečce mohou pomoci zábaly zejména v oblasti tepen (vnitřní strana stehen, zápěstí atd.) a na čele či sprcha ve vlažné (nikoliv studené!) vodě.
Jak správně nadávkovat analgetika?
První volbou při horečce jsou přípravky s obsahem paracetamolu a dále pak s obsahem ibuprofenu (Brufen, Ibalgin, Nurofen). Abyste dosáhli patřičného efektu je potřeba dané léky správně nadávkovat a nepoddávkovat ani nepředávkovat se. Užíváte-li pravidelně více léčiv, volte spíše přípravky s jednou účinnou látkou před kombinovanými preparáty (Paralen Grip, Coldrex atd.).
Paracetamol (Paralen, Panadol Novum atd.):
Váha do 50kg – 1 tbl. (500mg) po 6h
Váha nad 50kg – 2 tbl. (1000mg) po 6h
Ve výjimečných případech lze podat i po 4h, ale nesmí být překročena maximální denní dávka – 8 tbl (4g)/den.
Ibuprofen (Brufen, Ibalgin, Nurofen atd.):
1 tbl. po 4-6h po jídle, při horečce a bolesti spojené s virózami se obvykle doporučuje 3krát denně, maximální denní dávka nesmí překročit 6tbl. (2,4g)/den.
Neklesá-li teplota, je možné střídat přípravky s paracetamolem a ibuprofenem po 4 hodinách. V případě, že trpíte poškozením jater, ledvin či máte alergii na některý ze zmíněných přípravků, kontaktuje před užitím léčiv lékaře.
Kdy je vhodné zajít k lékaři?
V případě, že projevy přetrvávají déle než 5 dní či se zhoršují, kontaktujte nás.
Comments