top of page

PRŮJMY A ZVRACENÍ - CO S TÍM?

Průjem lze definovat jako velmi časté (3 a více stolic za den), neforemné až vodnatě řídké stolice obvykle v kombinaci s naléhavým nucením. Průjem může být také spojený se zvracením.


Při průjmu a zvracení dochází ke ztrátám tekutin a minerálů a je také narušeno vstřebávání vody a látek stěnou střeva a tedy i jejich prostup do těla. Akutní průjem a zvracení bývá nejčastěji spojeno s dietní chybou, virovým či bakteriálním onemocněním, ale může být také projevem jiného onemocnění.


Léčbu nekomplikovaného průjmu a zvracení lze obvykle dobře zvládnout v domácích podmínkách!


Pokud se však potíže a jsou spojené s velkou ztrátou tekutin (např. v případě prudkého akutního průjmu spojeného se zvracením) a zároveň nejste schopni přijímat tekutiny (zvracení), je nutné kontaktovat Vašeho lékaře a domluvit se na vyšetření a dalším terapeutickém postupu.


Svůj zdravotní stav konzultujte s lékařem ihned, pokud trpíte abnormálními bolestmi břicha, poruchou odchodu stolice a větrů nebo pokud pozorujete stolici s větším množstvím čerstvé červené krve či černou mazlavou stolici – tzv. melénu.

– Tyto stavy (především bolesti břicha s poruchou odchodu stolice a větrů a černá mazlavá stolice) mohou mít dynamický vývoj a je potřeba je řešit ihned – pokud není dostupný praktický lékař, pak cestou pohotovosti, event. volat RZP, tel. č. 155.


Jak si poradit v domácích podmínkách?


Ke zvládnutí průjmů a zvracení je nutné dodržet následující doporučení:


1. absolutně nejdůležitější je dostatečný příjem tekutin, každý by měl denně vypít alespoň 2l tekutin (nejlépe vody), jestliže jsou přítomny průjmy a zvracení, je potřeba množství tekutin adekvátně navýšit, jinak hrozí dehydratace a poškození ledvin!

2. Ihned zahajte dietu!

3. Užívejte léky k léčbě průjmu a zvracení určené!


Detailně viz níže:


1. Doplňte tekutiny a minerály: k vhodným tekutinám patří např. voda či čaj Tormentan, v případě velkých ztrát lze podat tzv. orální rehydratační roztok (Fluidex, Enhydrol, Kulíšek či domácí ORS). Jestliže máte problém s příjmem tekutin – zvracení – zkuste užívat tekutiny v malém množství, po lžičkách.


Domácí orální rehydratační roztok: 8 čajových lžiček cukru 1 čajová lžička kuchyňské soli Šťáva ze 2 pomerančů či grepů Cukr se solí rozpusťte v 1l převařené vody a doplňte šťávou z uvedených citrusů. Dávka pro dospělé je 250-500ml tohoto roztoku za hodinu. Zejména u zvracení je vhodné podávat vychlazené a po lžičkách.


2. Nasaďte dietu: doporučovanými potravinami při akutních potížích je suché pečivo, rýže, rýžový vývar či dušená mrkev a suchary, posléze dle tolerance můžete vyzkoušet banány a dušené kuřecí maso. Nevhodné jsou zejména tučné a dráždivé potraviny a mléčné výrobky!


3. Volně prodejné přípravky proti průjmu a zvracení.

- Na průjmy různého původu jsou vhodné přípravky s obsahem aktivního uhlí (Carbo medicinalis), diosmektitu (Smecta) či tanátu želatiny (Tasectan) a doplnění probiotických bakterií

- Při podezření na infekční průjem, který bývá obvykle také spojený s zvýšenou teplotou, je vhodná střevní dezinfekce (Endiaron), probiotické kvasinky Saccharomyces boulardii (Enterol) a probiotika – před zahájením užívání Endiaronu či jiného střevního dezinficiencia nejdříve konzultujte stav s Vaším ošetřujícím lékařem, nevhodné nasazení střevního dezinficiencia může vést k poškození střevní mikroflóry a zhoršení obtíží!

- V případě akutního průjmu bez podezření na infekci pak lze podat např. přípravek s obsahem loperamidu (Imodium, Loperon) – zde je opět vhodné nejdříve konzultovat ošetřujícího lékaře, nevhodné nasazení těchto léků v případě infekčních průjmů prodlouží čas vstřebávání toxinů ze střeva a tím může vést ke zhoršení obtíží a celkového stavu


Izolujte se po dobu nemoci a dodržujte hygienu- myslete na své okolí a důkladně si myjte ruce mýdlem, pokud sdílíte společné prostory s jinými členy domácnosti, myslete na zvýšenou hygienu zejména v koupelně a kuchyni.


120 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ANTIBIOTIKA - KDY A JAK UŽÍVAT?

Většina infekčních onemocnění je v dnešní době způsobena viry a bakteriemi, menší množství infekcí pak plísněmi, parazity či jinými...

コメント


bottom of page